Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty?

Wiosna to niezwykła pora roku. Jej pierwsze oznaki to rośliny wyłaniające się spod śniegu, zwierzęta budzące się z zimowego snu, ptaki wracające z ciepłych krajów oraz cieplejsze promienie słońca, które sprawiają że chętniej spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu.Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej i to od tego dnia, dzień stopniowo zaczyna się wydłużać kosztem nocy.

Jak wszyscy wiedzą kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca i właśnie tego dnia symbolicznie witamy nową porę roku. Tradycyjnym zwyczajem związanym z przesileniem wiosennym jest topienie lub palenie Marzanny. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, stworzoną na podobieństwo bogini kukłę wypełnioną zazwyczaj słomą palono lub topiono w zbiorniku wodnym - właśnie pierwszego dnia wiosny. Wierzono, że zapewni to obfite plony w nadchodzącym roku. Innym bardziej nieformalnym i współczesnym zwyczajem jest tzw. dzień wagarowicza, do którego obchodów nie zachęcamy.

Pierwszy dzień wiosny to bardzo dobra okazja do spędzania czasu na łonie natury, do czego w tym wypadku akurat zachęcamy. Jeśli więc chcecie podziwiać piękno powracającej do życia przyrody, wybierzcie się na spacer i poszukajcie pierwszych pękających pąków, bazi oraz drobnych, zazwyczaj białych, żółtych i fioletowych krokusów, które są dobitną oznaką wiosny.

Monika Glinda


Drukuj   E-mail