W środę 2 kwietnia równo o godzinie 11.00 z Placu marsz. Piłsudskiego w Kutnie wyruszył „Marsz na Niebiesko”. Tego dnia bowiem obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który ustanowiony został w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Na czele marszu stanęła jego wieloletnia inicjatorka pani Marzena Woźniak - prezes Fundacji Niebieski Wiatrak z Żychlina. Wraz z nią marsz poprowadzili prezydent Kutna Mariusz Sikora, wiceprezydent Zbigniew Wdowiak, starosta kutnowski Daniel Kowalik, a także przedstawiciele gminy Kutno i Centrum Kultury Gminy Kutno w osobie pani Liliany Urbańczyk-Wójcik. W marszu, którego przesłaniem była solidarność z osobami w spektrum autyzmu uczestniczyli także przedstawiciele instytucji, samorządowcy, zaproszeni goście, a także uczniowie kutnowskich szkół.
Obchody Święta Świadomości Autyzmu nie ograniczą się tylko do dzisiejszego marszu, którego celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. W ramach międzynarodowej akcji „Light It Up Blue”, dziesiątki budynków w całej Polsce zostaną podświetlone na niebiesko, co jest gestem, który ma przypominać nam o konieczności wspierania i integracji osób w spektrum autyzmu z resztą społeczeństwa.
All Stories
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, to symboliczne przywitanie nowej pory roku, która zaczyna się 21 marca. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia, gdyż zapowiada on nadchodzące ocieplenie. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Symbolizujący pożegnanie zimy obrzęd pochodzi jeszcze z czasów starosłowiańskich i jako jeden z nielicznych przetrwał do dziś. Wyglądając przez okno trudno o lepszy początek wiosny. Dzień jest bardzo spokojny i słoneczny, chciałoby się powiedzieć wymarzony dla uczniów i studentów, którzy tego dnia obchodzą też dzień wagarowicza.
„37 Pułk Piechoty – historia fotografią opowiedziana” to tytuł albumu fotograficznego wydanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie. Koordynatorką projektu była niezrównana Magdalena Konczarek. Wraz z nią nad albumem pracowali Andrzej Olewnik i Jacek Saramonowicz, a także Wiesław Paluchowski i Konrad Podwysocki ze Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37. Album, to hołd dla bohaterów i ich heroicznych czynów, którzy na zawsze wpisali się w historię naszego miasta. Cieszymy się, że to właśnie my, Tomasz Skuza i Monika Glinda mieliśmy możliwość ubrać tą książkę w szatę graficzną oraz zaprojektować okładkę. Ciekawostką jest, iż w publikacji nie przypadkowo wykorzystaliśmy font o wymownej nazwie Brygada 1918.
Oryginalną, drukarską czcionkę zaprojektowano ok. 1928 r. na 10-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Po latach zapomnienia czcionkę tą w 2016 roku odnaleziono wśród zbiorów Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, gdzie została zdigitalizowana i zrekonstruowana przez zespół w składzie: Mateusz Machalski, Borys Kosmynka (notabene mój siostrzeniec), Przemysław Hoffer i Ania Wieluńska, a w 2018 roku oficjalnie ją zaprezentowano i oddano do użytku.
Zatem Brygada 1918 to historyczny font, który z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zyskał drugie życie, a powstał przecież w latach świetności 37 Pułku Piechoty. Jesteśmy przekonani, że czcionka ta znalazła godne a zarazem praktyczne zastosowanie w tym wspaniałym i długo wyczekiwanym wydawnictwie, które mogą Państwo nabyć w kutnowskiej bibliotece.
XXX urodziny działalności organizacyjnej i managerskiej Marek Maras Kurnatowski. Koncerty odbyły się w CTMiT w Kutnie gdzie zagrały: PANDEMONIUM, SACRIVERSUM, które wystąpiły 30 lat temu 15 stycznia 1994 w KINO POLONIA (obecnie CTMIT) oraz KINGDOM i VARNHEIM.
Fotorelacja: https://www.facebook.com/photo/?fbid=695172222745866&set=pcb.694190496177372
Nie macie pomysłu na świąteczne menu? W dzisiejszych czasach trudno się temu dziwić. Więc jeśli macie chęć skorzystać ze sprawdzonych przepisów to zachęcamy do zapoznania się z regionalnymi przepisami kulinarnymi pań z kół gospodyń wiejskich z gminy Kutno. One naprawdę wiedzą jak smacznie przyrządzić np. potrawy z czarnego ziemniaka takie jak: beziki, sałatki, wilcze kluchy, siwuchy czy tarty oraz upiec wyborne ciasta, serniki, torty, pączusie, itp. Na 56 stronach znajdują się przepisy, które być może będą dla Was kulinarną inspiracją nie tylko na święta. Autorem projektu i fotografii do tego „smakowitego” wydawnictwa jest mieszkaniec gminy Kutno - Tomasz Skuza. Pomysłodawcą tego kulinarnego dzieła jest pani wójt Justyna Jasińska, a wydawcą zaś Gmina Kutno. Polecamy, gdyż jedną z większych przyjemności w życiu jest właśnie spożywanie pysznych i wykwintnych potraw!
W dniach 3-7.10.2023 roku w Kutnie odbywał się Festiwal Szaloma Asza. organizowany przez kutnowską bibliotekę. W ramach tego wydarzenia odbywały się spotkania, prelekcje, warsztaty i koncerty, a nawet promocja dwóch wydawnictw książkowych. Ostatni dzień festiwalu zakończył występem Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, który poderwał całą publiczność na nogi. Owacjom nie było końca. Oto skrót tego widowiska.
Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/photo/?fbid=709357444570022&set=pcb.709360494569717
Fot. Tomasz Skuza
Dziś w parku na terenie Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku odbyła się bardzo udana plenerowa lekcja historii, której tematem było „Powstanie styczniowe bez tajemnic”. W trakcie tej kilkugodzinnej imprezy można było obejrzeć inscenizacje historyczne, pokaz sprawności kawalerii powstańczej oraz wziąć udział w grze terenowej. Pogoda jak zwykle dopisała, a uczestnicy tego historycznego wydarzenia chętnie uczestniczyli w kolejnych punktach programu. Głodni nie tylko historii goście mogli także posilić się kiełbasą z ogniska, którą dla odmiany trzeba było samodzielnie sobie upiec. Ostatnim punktem tego wydarzenia, które jest częścią programu gminnych obchodów 160. Rocznicy Powstania Styczniowego, była inscenizacja potyczki powstańczej rozegrana przed dworem w Leszczynku.
Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/photo?fbid=326555196619564&set=pcb.326582339950183
Już w najbliższych dniach od 3-7 października 2023 roku w Kutnie po raz trzynasty odbędzie się Festiwal Szaloma Asza. Festiwal organizowany jest od 1999 roku przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie, która za cel tego kilkudniowego wydarzenia przyjęła sobie popularyzację twórczości tego znakomitego pisarza. W tym roku na tę okoliczność biblioteka przygotowała m.in. nowe wydanie powieści Szaloma Asza pt. „Motke złodziej”, której premiera nastąpi 4 października 2023 r. Pragniemy poinformować, iż autorem projektu okładki do tej właśnie powieści jest Tomasz Skuza, kutnowski grafik, regionalista a także autor kilkunastu wydawnictw regionalnych związanych z Kutnem i województwie łódzkim.
Święto Dziękczynienia w Gmina Kutno już za nami. Impreza mega udana. Zespoły ludowe "Leszczynianki" i "Leszczynki" oraz znani artyści Marlena Drozdowska i zespół Bayer Full przyciągnęli do Leszczynka ogromną rzeszę ludzi, chcących spędzić czas w miłej i rodzinnej atmosferze. I tak też było dzięki m.in. paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Kutno, które zadbały o smaczne i wykwintne, swojskie jedzenie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy!
Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/photo/?fbid=621245310138558&set=pcb.621252856804470
Dziś o godzinie 13.00 wystartował III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Ludowej Złota Leszczyna. Z tej okazji do Leszczynka zjechało kilkanaście zespołów i kapel ludowych, które swoje występy rozpoczęły od przemarszu w barwnym korowodzie otwierającym to muzyczne wydarzenie. Na scenie obok rywalizujących ze sobą zespołów wystąpił gościnnie dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Leszczynki, który zebrał gromkie brawa. Wszystkim artystom gratulujemy udanych występów.
Fotorelacja: https://www.facebook.com/photo/?fbid=296476646294086&set=pcb.296487316293019
Już w najbliższą sobotę 5 sierpnia 2023 roku stolicą folkloru będzie ponownie Leszczynek koło Kutna. Stanie się to za sprawą kolejnej już trzeciej edycji Festiwalu Muzyki Ludowej Złota Leszczyna. Program imprezy zapowiada się bardzo imponująco. Festiwal jak co roku rozpocznie korowód, po którym nastąpią przesłuchania konkursowe zespołów i kapel z całej Polski. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy twórców ludowych oraz liczne warsztaty, a na koniec dnia organizatorzy zapowiadają potańcówkę z zespołami ludowymi. Oj, będzie się działo! Jeśli chcecie się o tym sami przekonać, musicie koniecznie przyjechać do Leszczynka. Start o godzinie 13.00. Zapraszamy!
6 stycznia mieszkańcy Kutna wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł głównymi ulicami miasta. Dzisiejszy orszak ponownie przypomniał nam o historii, która wydarzyła się ponad 2000 lat temu. Uroczystości z okazji święta Objawienia Pańskiego rozpoczęły się mszą w kościele św. Wawrzyńca skąd o godzinie 12.30 barwny orszak przeszedł ulicą Królewską na plac Piłsudskiego. W tegorocznym orszaku licznie uczestniczyli mieszkańcy Kutna i okolic, którzy mieli okazję do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania święta Trzech Króli. Na zakończenie, uczestnicy Orszaku Trzech Króli wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej odśpiewali wiele przepięknych polskich kolęd.
Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=540517734787328&set=pcb.540518768120558
Autorski album Tomasza Skuzy: "Gmina Kutno - tu mieszkam"