All Stories

Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty?

Wiosna to niezwykła pora roku. Jej pierwsze oznaki to rośliny wyłaniające się spod śniegu, zwierzęta budzące się z zimowego snu, ptaki wracające z ciepłych krajów oraz cieplejsze promienie słońca, które sprawiają że chętniej spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu.Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej i to od tego dnia, dzień stopniowo zaczyna się wydłużać kosztem nocy.

Jak wszyscy wiedzą kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca i właśnie tego dnia symbolicznie witamy nową porę roku. Tradycyjnym zwyczajem związanym z przesileniem wiosennym jest topienie lub palenie Marzanny. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, stworzoną na podobieństwo bogini kukłę wypełnioną zazwyczaj słomą palono lub topiono w zbiorniku wodnym - właśnie pierwszego dnia wiosny. Wierzono, że zapewni to obfite plony w nadchodzącym roku. Innym bardziej nieformalnym i współczesnym zwyczajem jest tzw. dzień wagarowicza, do którego obchodów nie zachęcamy.

Pierwszy dzień wiosny to bardzo dobra okazja do spędzania czasu na łonie natury, do czego w tym wypadku akurat zachęcamy. Jeśli więc chcecie podziwiać piękno powracającej do życia przyrody, wybierzcie się na spacer i poszukajcie pierwszych pękających pąków, bazi oraz drobnych, zazwyczaj białych, żółtych i fioletowych krokusów, które są dobitną oznaką wiosny.

Monika Glinda

Czy wiecie czym zajmuje się Inspekcja Ochrony Środowiska?

Inspekcja Ochrony Środowiska została powołana do kontroli przestrzegania prawa w zakresie ochrony środowiska, a także badania i oceny stanu środowiska. Jej celem jest także przeciwdziałanie przestępstwom środowiskowym oraz, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne - przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Misją Inspekcji Ochrony Środowiska jest kontrola podmiotów gospodarczych, tak by korzystanie ze środowiska odbywało się z poszanowaniem ogólnie przyjętych w tym zakresie zasad i norm. Jest to również monitorowanie i ocena stanu środowiska oraz dostarczanie społeczeństwu informacji o środowisku.
Jedną z form wzmacniania świadomości społecznej są m.in. projekty edukacyjno-promocyjne jak np. „Droga do czystego środowiska”. Projekt ten ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz uwrażliwienie na problemy ochrony środowiska możliwie szerokiego kręgu odbiorców, a także uświadomienie, że poprzez naszą postawę i dokonywanie codziennych wyborów mamy bezpośredni i realny wpływ na stan środowiska w jakim żyjemy. Inicjatorem tego projektu jest oczywiście Inspekcja Ochrony Środowiska.
Pamiętajmy, że środowisko jest wspólne - czyli każdego z nas, a nie wspólne czyli niczyje. Dlatego dbajmy o nie z poszanowaniem ogólnie przyjętych zasad i norm.

Jak być eko?

Najlepiej zacząć od swoich codziennych nawyków. Ekologia to nie tylko powstrzymywanie procesu degradacji środowiska naturalnego, ale także troska o nasze zdrowie. Dlatego też, tak ważne jest segregowanie odpadów, które codziennie wytwarzamy w naszych domach, ale również i w miejscu pracy. Pamiętaj! Najgorszą rzeczą jest świadome składowanie odpadów.
Prawidłową segregację ułatwiają nam kolory worków i pojemników:
– niebieski – papier
– zielony – szkło
– żółty – metale i tworzywa sztuczne (puszki, folie i plastiki)
– brązowy – wszystko co ulega biodegradacji (resztki jedzenia, warzyw, owoców itp.).
Oddzielną kategorię stanowią odpady niebezpieczne takie jak: zużyte baterie, żarówki, akumulatory, sprzęt RTV i AGD, czy przeterminowane leki. Takie odpady zanosimy do specjalnie wyznaczonych punktów w sklepach – dziś już w prawie każdym markecie znajdują się takie miejsca, a w przypadku leków zanosimy je do jakiejkolwiek apteki.
Sposobów na to jak być ekologicznym i żyć w zgodzie z naturą jest bardzo wiele. Wystarczy je poznać i konsekwentnie stosować, bo tak naprawdę to my decydujemy o tym w jakim środowisku żyjemy. To naprawdę się opłaca!

Należy pamiętać, że informację o punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych znajdziesz na stronie internetowej miasta lub gminy w której mieszkasz.